Blog

Influencer vs. celebrita: Kto má väčší vplyv?

V súčasnom digitálnom svete je schopnosť ovplyvniť názory a rozhodnutia spotrebiteľov cennejšia ako kedykoľvek predtým. Aj z tohto dôvodu sa influenceri a celebrity stávajú stále silnejšími “nástrojmi” na oslovenie cieľových skupín a budovanie povedomia o značke. Ale kto má v skutočnosti väčší vplyv: influenceri alebo celebrity? Influenceri s menším, ale angažovaným publikom, ktorí budujú komunitu okolo seba, alebo celebrity s obrovským, ale menej interaktívnym sledovaním?

Rozlíšte influencera od celebrity: 5 kľúčových rozdielov

1. Počet sledovateľov
Celebrity sa pýšia miliónmi fanúšikov len z toho, že sú známe a sledovatelia si ich sami vyhľadávajú, aby sledovali ich lifestyle. Influenceri sa však zameriavajú na konkrétne niche a typicky budujú menšie, ale lojálnejšie komunity, pričom dosť často s počtom sledovateľov v tisícoch alebo desaťtisícoch. Často si taktiež dávajú oveľa viac záležať na kvalite a autenticite zdieľaného obsahu.

Napríklad, známy slovenský herec Ján Koleník má na Instagrame viac ako 300 tis. sledovateľov, ktorí sledujú jeho životný štýl a kariéru. Na druhej strane, slovenská influencerka @denisa.vysnovska má približne 190 tisíc sledovateľov, ktorí sa zaujímajú hlavne o jej zábavné videa a tipy na cestovanie.
2. Angažovanosť
Influenceri sa väčšinou vyznačujú vysokou mierou angažovanosti publika - komentármi, lajkmi a zdieľaním obsahu. Celebrity síce majú veľké publikum, ale ich fanúšikovia nemusia byť tak aktívni, ani s nimi vytvárať interakciu.

Avšak, platí to aj v roku 2024?

Po dôkladnej analýze vidíme zaujímavé výsledky. Influencerka @martinahornakova, ktorá má na svojom Instagram profile takmer 540 tisíc sledovateľov, dosahuje priemerné čísla ako 100 tisíc pozretí na reels, 20 komentárov a 5-7 tisíc lajkov na príspevkoch. Na druhej strane, celoslovensky známa celebrita Dara Rolins dosahuje 300 až 700 tisíc pozretí na reels, 300 až 2000 komentárov a v priemere 17 tisíc lajkov na príspevkoch, pri počte sledovateľov viac ako 720 tisíc.

Podľa Social Blade má Dara Rolins na svojom Instagram účte engagement rate 2.57%, zatiaľ čo @martinahornakova má engagement rate len 1.05%.
3. Špecializácia
Influenceri sa zameriavajú na konkrétne témy a oblasti záujmu, ako je móda, cestovanie, jedlo, atď., čím budujú reputáciu a dôveryhodnosť v danej oblasti a oslovujú relevantné publikum. Celebrity síce oslovujú široké publikum, ale nemusia mať hĺbkové znalosti v žiadnej konkrétnej oblasti.

Influencerka @tanyasfitlife je známa svojimi príspevkami o zdravom stravovaní, čím si získala dôveru publika, ktoré sa zaujíma o zdravý životný štýl. Na druhej strane, herečka Kristína Svarinská má široké publikum, ktoré ju sleduje pre jej hereckú kariéru, ale nemusí byť vnímaná ako odborník v konkrétnej oblasti, napríklad cestovanie.
4. Autentickosť
Influenceri budujú vzťahy so svojimi sledovateľmi na základe autentického a transparentného obsahu. Celebrity síce oslovujú veľké masy, ale ich obsah nemusí pôsobiť tak autenticky.

Radi by sme si mysleli, že influenceri sú autentickejší, však? Realita je ale často iná.

U influencerov teraz nájdete veľa reklám. Napríklad influencerka @sweetladylollipop v minulosti často zdieľala osobné príbehy a skúsenosti so svojimi sledovateľmi, čo vytváralo silný pocit autenticity a dôvery. Avšak momentálne vidíme, že takmer každý jej zdieľaný príspevok je reklamný.

Samozrejme, tento prístup nie je pravidlom. Napríklad známa influencerka @llnzz neustále zdieľa kvalitný a osobný obsah zo svojho života, vrátane každodenných aktivít, zážitkov a úprimných momentov so svojou rodinou a priateľmi. Tento prístup jej umožňuje udržiavať blízky a dôveryhodný vzťah so svojimi sledovateľmi.

Naproti tomu, keď celebrita ako Zuzana Plačková zdieľa reklamu na svoj nový produkt, fanúšikovia to môžu vnímať ako menej autentické kvôli jej komerčným záujmom.
5. Cena
Influencer marketing je cenovo dostupnejší v porovnaní s kampaňami s celebritami, ktoré si vyžadujú vysoké honoráre. To umožňuje značkám s menším rozpočtom osloviť svoje publikum pomocou spoluprác s micro influencermi v ich niche.

Spolupráca so slovenskou influencerkou @operenecholec môže stáť zlomok ceny v porovnaní s kampaňou, ktorá zahŕňa svetovo známu celebritu ako Sajfa. Menšie značky teda môžu dosiahnuť efektívne výsledky tým, že investujú do spoluprác s influencermi, ktorí majú vysoko angažované a špecifické publikum.

Takže kto je pre vašu značku lepší?

Odpoveď na túto otázku závisí od individuálnych marketingových cieľov a stratégie. Najprv si určte:
 • vaše cieľové publikum
 • váš rozpočet
 • ciele vašej kampane

Dôkladne si to premyslite a vyberte si osobu, ktorá vám môže najefektívnejšie pomôcť dosiahnuť stanovené ciele v rámci rozpočtu pre vašich potenciálnych klientov.

Zvážte celebrity, ak hľadáte značné zvýšenie povedomia o vašej značke medzi širokým publikom. Ale ak chcete usporiadať cielenú kampaň na konkrétne publikum, preferujete vysokú mieru angažovanosti a konverzií, autentický a dôveryhodný obsah, či cenovo dostupnú kampaň - zvážte influencera.

Tipy od nás:

Nezameriavajte sa len na počet sledovateľov, ale aj na mieru angažovanosti a relevantnosť publika influencera pre vašu značku. 100k sledovateľov neznamená automaticky 100k zákazníkov. K mediálnym osobám pristupujte z pohľadu čísel, ako sú:
 • Engagement rate (podiel sledovateľov, ktorí aktívne interagujú s obsahom)
 • Reach (počet unikátnych používateľov, ktorí vidia obsah)
 • Conversion rate (miera, s akou sledovatelia vykonávajú požadovanú akciu, napr. nákup)
 • Audience demographics (zloženie publika podľa veku, pohlavia, geografickej lokality atď)
 • Authenticity score (posúdenie, ako autentický a dôveryhodný je influencer)

Existujú online nástroje (zadarmo aj platené) na overenie reálneho engagementu a ďalších metrík influencera. Podľa našich skúseností, medzi 3 najviac užitočné nástroje na kontrolu kvality influencera pred spoluprácou patria:

 1. HypeAuditor (poskytuje detailné analýzy engagementu, autentickosti a publika)
 2. Social Blade (ponúka štatistiky a analytiku sociálnych médií pre sledovanie rastu a angažovanosti)
 3. Klear (poskytuje pokročilé metriky engagementu, demografie publika a autentickosti profilu)

Klaďte dôraz aj na reputáciu! Influencer alebo verejne známa osoba môže nielen pomôcť, ale aj uškodiť vášmu brandu a jeho vnímaniu zákazníkmi. Pri dlhodobých spoluprácach sa v očiach publika stávajú aj vašimi ambasádormi.

Spolupracujte s influencermi, ktorých hodnoty a cieľová skupina sa zhodujú s vašimi hodnotami. Napríklad, neodporúčame fast fashion značkám spolupracovať s influencermi, ktorí propagujú udržateľnú módu.

A samozrejme - vyhodnocujte výsledky kampaní a analyzujte návratnosť investícií (ROI).pri prvej komunikácii s influencerom či celebritou sa dohodnite, akým štýlom a aké štatistiky vám budú dodané. Môžete napríklad sledovať click rate pomocou špeciálneho linku alebo promo kódu.

V konečnom dôsledku, nech už sa rozhodnete pre influencera alebo celebritu, kľúčom k úspešnej kampani je strategický výber partnera, ktorý rezonuje s vašim cieľovým publikom a spĺňa vaše marketingové ciele.


Chcete zistiť, ktorý influencer alebo celebrita by najlepšie zapadol k vašej značke? Kontaktujte nás a získajte odbornú analýzu a odporúčania na mieru!